حماسه عاشورا

دنباله بحث نقد و بررسی کتاب حماسه عاشورا نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

دو چهره حادثه کربلا

حادثه کربلا دو صفحه بی‏نظیر دارد؛ صفحه سفید و نورانی و صفحه تاریک و سیاه و ظلمانی.
به اعتقاد استاد مطهری صفحه تاریک آن: «از نظر تنوع جنایت بی‏مانند است. حدود بیست و یک نوع پستی و لئامت در آن رخ داده که حتی در جنگهای صلیبی و آنچه اروپائیها در اندلس مرتکب شدند به پای آن نمی‏رسد. اگر فقط به این صفحه نگاه کنیم فقط باید شعر مرثیه بگوییم و بس.
صفحه دیگر آن حماسه و افتخار و نورانیت، تجلی حقیقت، انسانیت و حق‏پرستی است و بشریت حق دارد در برابر آن به خود ببالد. جنبه حماسی این حادثه صد برابر بر جنبه جنایی آن می‏چربد. جنایت این است که فقط یک صفحه‏اش [آن هم جنایات آن را [بخوانند و آن را از نظر هدف منحرف نمایند. امام حسین علیه‏السلام یک مکتب است و پس از مرگش زنده‏تر می‏شود، بنی امیه گمان می‏کرد حسین علیه ‏السلام را کشت و تمام شد، ولی بعد فهمید که مرده حسین مزاحم‏تر است. تربت او کعبه صاحبدلان است و باز تصمیم گرفتند قبرش را خراب کنند، اما هرگز موفق نشدند نام و یاد و مکتب او را از بین ببرند. از نظر اسلام، شهادت امام حسین علیه‏ السلام از دیدگاه فردی و اجتماعی موفقیت آمیز بود.»

 

حماسه حسینی

از نظر استاد بهترین واژه‏ای که بیانگر عمق نهضت حسینی است کلمه حماسه است، نه نهضت یا قیام یا شورش و جز اینها.
«کلمه حماسه به معنای شدت و صلابت است و نیز به معنای شجاعت و حمیت. چنان که در ادبیات فارسی و عربی شعر و نثر حماسی داریم، حادثه و شخصیت حماسی نیز هست. شخصیت حسین بن علی علیهم  السلام صبغه حماسی دارد و باید با وجود و سرگذشت او یک احساس حماسی داشته باشیم، نه یک احساس تراژدی و مصیبت، رثا و نفله شدن. شخصیتهای حماسی جنبه نژادی و قومی دارند؛ یعنی مخصوص یک قوم و نژاد معین و یک آب و خاکند، اما در مورد امام حسین علیه‏السلام چنین نیست. او یک شخصیت حماسی است، اما حماسه انسانیت و بشریت، نه حماسه قومیت. سخن، عمل و روح امام حسین علیه ‏السلام هیجان و حماسه مافوق حماسه‏ هاست و علت شناخته نشدن ایشان نیز همین است. شخصیت امام از نظر شدت حماسی بودن و علو و ارتفاع جنبه انسانی بی‏نظیر است و ما این حماسه را نشناخته‏ایم.

/ 8 نظر / 7 بازدید
جواد

سلام دوست عزیز وبلاگ قشنگی داری اگر وقت کردی یک سر به وبلاگ موبایل آنلاین www.mobil-online.persianblog.ir بزن ضرر نمیکنی اطلاعات روز گوشی ها . سیستم عامل های موجود در دنیا و... - قیمت های روز تلفن های همراه و تبلت - اعلام مشخصات ابر تلفن همراه سامسونگ Galaxy S III همراه باعکس - گوشی سامسونگ بهترست یا اپل - مقایسه سیستم عامل های جدید - ترفند اطلاع یافتن از زیر نظر داشتن شما توسط پلیس با گوشی قدیمی 1100 نوکیا - 7توصیه برای افزایش عمر باتری موبایل - و ... لطفا نظر هم بده (برای ارتقای وبلاگ) منتظرت هستم دوست خوبم اگر دوست داشتی وبلاگ منو به نام ( موبایل آنلاین ) لینک کن وبلاگ : www.mobil-online.persianblog.ir

اللهم عجل لولیک الفرج

هر چه داریم از حماسه داریم هر چه داریم از حسین داریم حماسه حسینی تمام دار و ندار ماست حماسه حسینی تمام امید و عشق ماست حماسه حسینی تنها سرمشق حماسه های ملت و امت ِ ماست.. امت حسینی ما فقط به عشق حماسه حسینی ، حماسه آفرین شدند و خواهند شد..

مقدم

اجرتون با امام حسین[گل] دستتون درد نکنه

درد دل با دل

_____█████____█████ ___██♥◊◊◊◊██_██◊◊◊◊♥██ _██♥◊◊___◊◊█_█◊◊___◊◊♥██ ██♥◊◊_____◊◊█◊◊_____◊◊♥██ ██♥◊◊______◊◊◊______.◊◊♥██ ██♥◊◊_______◊________◊◊♥██ _██♥◊◊______________◊◊♥██ __██♥◊◊___________◊◊♥██ ____██♥◊◊_______◊◊♥██ ______██♥◊◊__◊◊♥██ ________██♥◊◊ ___________██♥◊◊ _____________██♥◊◊ _______________██◊ منتظر حضور گرمتون هستیم....

پناهنده

سلام با مطلبی بروزم منتظر دیدگاه مهربانت هستم[بغل]